Hamas lideri Haniye'den İran'a ikinci ziyaret

Hamas lideri İsmail Haniye, İranlı yetkililerle görüşmek üzere bugün Tahran'a gitti. Haniye'nin Tahran ziyareti Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İsrail ile Hamas arasında derhal ateşkes talep eden kararı kabul etmesinden bir gün sonra geldi.

İran'ın resmi haber kanalı Press TV, Hamas lideri İsmail Heniye'nin, İranlı yetkililerle görüşmek üzere bugün Tahran'a gitti.

Bu ziyaret, BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail ile Hamas arasında acil ateşkes talep eden kararı kabul etmesinden bir gün sonra gerçekleşti.

Tahran'da temaslarına başlayan Haniye, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan tarafından Dışişleri Bakanlığı’nda karşılandı.

Haniye ve Abdullahiyan ikili ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İsrail ile Hamas arasında acil ateşkes talep eden kararı kabul etmesinden bir gün sonra gerçekleşen görüşmede, Gazze’de kalıcı ateşkes, Gazze’ye yönelik ablukanın kaldırılarak bölgeye insani yardımların ulaştırılması gibi konular ele alındı.

Haniye, İsrail'in "benzeri görülmemiş bir siyasi izolasyon" yaşadığını söyledi.

"İSLAM ÜMMETİNİN BAŞARISI"

Yaptığı açıklamada, “BM’deki Filistin halkının direnişi ve başta direniş cephesi olmak üzere İslam Ümmetinin bir başarısıdır” dedi. Haniye, Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, "Bu karar geç gelmiş olsa ve doldurulması gereken bazı boşluklar olsa da, kararın kendisi İsrail güçlerinin benzeri görülmemiş bir siyasi izolasyon yaşadığını gösteriyor" dedi. İsrail'in "Güvenlik Konseyi'nde bile siyasi korumasını kaybettiğini" ve "ABD'nin kendi iradesini uluslararası topluma empoze edemediğini" ekledi. İran, Gazze'de yaklaşık 6 aydır süren ve 32 bin Filistinlinin öldüğü savaşta Hamas'ı destekliyor.

7 EKİM'DEN BERİ İKİNCİ ZİYARET Bu, Hamas lideri Haniye'nin savaşın başladığı tarih olan 7 Ekim'den bu yana İran'a gerçekleştireceği ikinci ziyaret olacak. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasser Kanaani pazartesi günü BM Güvenlik Konseyi'nden geçen ateşkes kararını "olumlu bir adım" olarak nitelendirdi. Kanaani, "Daha önemli bir adım, bunun uygulanmasına yönelik etkili eylemdir" diye konuştu. Hamas, BM kararını memnuniyetle karşıladı ancak ateşkesin kalıcı olması gerektiğini söyledi. ABD'nin BM oylamasında çekimser kalması, müttefiki İsrail ile anlaşmazlığa yol açtı.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *