Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç kimdir? (Dünya Kupası'na damga vurdu)

Rusya'da düzenlenen 2018 Dünya Kupası, Fransa-Hırvatistan final maçıyla sona ererken, kupa törenine Putin ve Macron değil, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç damgasını vurdu. Peki Kolinda Grabar Kitaroviç kimdir?

Fransa, 2018 Rusya Dünya Kupası'nın final maçında Hırvatistan'ı 4-2 mağlup ederek 1998'in ardından 2. kez kupayı müzesine götürdü.  Maçın ardından yapılan kupa törenine Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile birlikte katılan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç (50) damgasını vurdu.
2015 yılının Şubat ayından bu yana Hırvatistan Cumhurbaşkanı olan Kolinda Grabar Kitaroviç, 29 Nisan 1968'de Hırvatistan'ın Rijeka kentinde dünyaya geldi.
Kolinda Grabar Kitaroviç, 1996 yılından bu yana Jakov Kitarovic ile evli.  Çiftin evliliklerinden Katarina ve Luka isimli iki çocuğu bulunuyor.
Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı görevini 2005-2008 yılları arasında sürdüren Kolinda Grabar Kitaroviç, daha sonra Hırvatistan'ın ABD Büyükelçiliği görevini üstlendi.
2011-2014 yılları arasında NATO Genel Sekreter Yardımcılığı görevini üstlenen Kolinda Grabar Kitaroviç, 2015 yılında ülkesinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday oldu.
Seçimde oyların yüzde 50.4'ünü alan Kolinda Grabar Kitaroviç, yüzde 49.6 oy alan Ivo Josipović'i geride bırakarak Hırvatistan Cumhurbaşkanı oldu.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *