Rusya'nın 15 yaşındaki kahramanı: Liyakat Madalyası alacak!

22 Mart Cuma akşamı Rusya'nın başkenti Moskova'daki bir konser salonunda silahlı saldırı gerçekleşti. Bu saldırıda yüzden fazla insanın hayatını kurtaran İslam Halilov'a övgü yağıyor. 15 yaşındaki genç saldırı anında yaşadıklarını Rus medyasına anlatırken, Rusya Müslümanları Merkezi Dini İdaresi ve Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin ise Halilov'a 29 Mart'ta "Liyakat Madalyası" verileceğini açıkladı.

Rusya'nın başkenti Moskova'da 137 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısında yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Saldırının yapıldığı Crocus City Hall adlı konser salonunda yarı zamanlı çalışan 15 yaşındaki Azerbaycan asıllı İslam Halilov, büyük bir kahramanlığa imza attı. İNSANLARI TAHLİYE ETTİ

İslam Halilov, terör saldırısında seyircilerin Crocus'tan tahliyesine yardım etti ve 100'den fazla kişiyi kurtardı. Kalabalığın tuvalete doğru çıkmaza girdiğini fark eden İslam, tahliyeye liderlik etmeye başladı.

15 yaşındaki genç insanları dar geçitten Expo bölgesine ve ardından ofis binasından sokağa, güvenli bir yere götürmeyi başardı.

"KENDİMİ KAHRAMAN OLARAK GÖRMÜYORUM"

İslam, "Eğer gidersem yüzlerce insanın öleceğini anladım. Bulabildiğim herkesi dışarı çıkardım ve eve gittim. Kendimi bir kahraman olarak görmüyorum" derken hala olayın etkisini atlatamadığını anlatamadığını belirtti.

Halilov, "Dürüst olmak gerekirse hâlâ şoktayım. Gözümün önünde bir adam vuruldu, bunu düşünmeden duramıyorum." dedi.  

MADALYA VERİLECEK Rusya'da kahraman ilan edilen İslam Halilov, cesaretinden Rusya'nın "Hizmet İçin" madalyası verilecek. Ödül Rusya Müslümanlarının manevi lideri müftü Şeyh Ravil Gaynutdin tarafından 29 Mart'ta Katedral Camii'nde takdim edilecek.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *