Sahibinden satılık 6 asırlık hamam

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bulunan ve Osmanlı döneminde yapıldığı düşünülen yaklaşık 6 asırlık tarihi Alaca Hamamı, restorasyon masraflarının yüksek olması nedeniyle adeta yok olmaya yüz tuttu. Hamamın 7 mirasçısı, tarihi eserin yeniden canlandırılması için dileyen kamu kurumu ya da özel girişimciye hamamı satabileceklerini ifade etti.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Göktaşlı Mahallesi Murat Caddesi üzerinde bulunan tarihi Alaca Hamamı'nın, 15. yüzyılın ortalarında II. Murad’ın Şarapdarı Hamza Bey tarafından, padişahın Manisa ziyareti onuruna yaptırıldığı düşünülüyor. Resmi kayıtlarda olmasa da II. Murad’ın tahtı Fatih Sultan Mehmet’e bırakması sonrası hamamın II. Murad’a hizmet verdiği söyleniyor.

Daha sonraları şahıslar tarafından satın alınan ve bugüne kadar özel mülk statüsünde bulunan tarihi hamam, restorasyon gerektirmesi ve tarihi yapı olması ve restorasyon masraflarının oldukça yüksek olması nedeniyle 5 yıl önce hizmet vermeyi bıraktı. 5 yıl öncesine kadar Manisa’nın en önemli hamamları arasında yer alan tarihi hamam, adeta çürümeye yüz tuttu. Tavanlarında göçmeler meydana gelen ve içerisinde yıkılmalar başlayan hamamın elektrik tesisatları, kapı ve pencereleri hurdacılar tarafından çalındı.

Hamamı korumak için sürekli olarak masraf yaptıklarını belirten hamam mirasçılarından iş insanı Salih Etker, hamamın kendilerinden satın alınarak restorasyon yapılmasını ve Manisa’ya yeniden hizmet vermesini istiyor. Hamamın restorasyon çalışmalarının yapılması için Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden Kültür ve Turizm Bakanlığı'na hatta yerel yönetimlere kadar pek çok yere başvuru yaptığını belirten Etker, girişimlerinin sonuçsuz kaldığını söyledi.

“BÜYÜKLERİMİZ VEFAT EDİNCE BİZLERE MİRAS KALDI”

Hamamın kendilerine büyüklerinden miras kaldığını belirten Salih Etker, “Alaca Hamam sahiplerindenim. Bu hamam taşınmaz kültür varlığıdır. Tam ne zaman yapıldığıyla ilgili bilgim yok ancak burası bizim büyüklerimizden miras kaldı. Osmanlı dönemine dayanan bir tarihçesi olduğunu söylüyorlar. Büyüklerimiz babam bir arkadaşıyla beraber ortak olarak 1960 yıllarında satın alıyor. Büyüklerimiz vefat edince bizlere miras kaldı” dedi.

“'MAL SİZİN, NE YAPARSANIZ YAPIN’ DENİYOR”

Restorasyon yapmak istediklerinde şahıs mülkü olması nedeniyle herhangi bir destek de alamadıklarını söyleyen Etker, “Daha önce evlerde geçmiş dönemlerde hamamlar yoktu. Hatta dönem dönem buraya askeriyeden geceden sabaha kadar buraya yıkanmaya gelirlermiş. Onların bende kayıtları da var. Biz bazı yerlere dilekçelerle başvurduk. Ödeneğin olmadığı, hamamı alamayacaklarını belediye ve benzeri kurumlardan olumsuz cevaplar geldi. Biz belli başlı yerlere ‘Bizim işimiz değil’, ‘Burayı alıp ne gibi gelir sağlayabiliriz’ diye düşüncelere sahip olduklarından dolayı biz de burayı tamirat yapmak istedik. Manisa Valiliği tarafından şahıs mülklerine taşınmaz kültür varlığı olduğu için bir ödenek yok. ‘Mal sizin ne yaparsanız yapın’ deniyor. Tarihimiz çok değerli ancak çok değersiz. Böyle bir kıskacın içerisindeyiz” diye konuştu.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *